Kolagen

Czy kolagen pozwoli opóźnić nieuchronny proces starzenia?

Starzenie jest procesem naturalnym. Mimo to każdy z nas na swój sposób chce jak najdłużej powstrzymać czas i zachować młodość oraz zdrowie.

Tabletki z kwasem hialuronowym i kolagenem

Z wiekiem pogarsza się stan naszej skóry, a czynniki zewnętrzne takie jak promieniowanie UV, wolne rodniki i toksyny nasilają ten proces. Kolagen obecny jest w różnych tkankach organizmu zwierząt, a jego budowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji a także pola występowania. Kolagen to sprężyste rusztowanie, które służy umocowaniu narządów wewnętrznych takich jak nerki, wątroba bądź żołądek. Zmienia swoją strukturę pod wpływem działania czynników zewnętrznych jak obciążenia mechaniczne, zmiany hormonalne oraz naczyniowe.

Kolagen rybi a starzenie organizmu

Pod wpływem lat w organizmie zmniejsza się poziom witamin oraz minerałów wspierających naturalną odbudowę włókien kolagenowych. Molekuła kolagenu przechodzi przez zjawisko dojrzewania zmieniając jej strukturę oraz właściwości fizykochemiczne. Rezultatem tych procesów jest utrata jędrności oraz elastyczności skóry, a także jej wysuszenie i zmiana kolorytu. Powstają zmarszczki, głębokie bruzdy na czole bądź też cellulit. kobiet, w szczególności w czasie menopauzy, jajniki przestają wytwarzać estrogeny, dochodzi do straty naskórka oraz spadku napięcia skóry właściwej, w związku z czym następuje spadek syntezy kolagenu. Dodatkowo ulega on zniszczeniu i rozrzedzeniu – zmieniają się jego właściwości fizjologiczne oraz chemiczne.

Kolagen na stawy

W wypadku, gdy w chwili choroby pogarsza się stan chrząstki bądź ilość wytwarzanej mazi jest zbyt mała,zaprzestają one spełniać swoją rolę w odpowiednim stopniu. Przy każdym ruchu występuje niemiły ból, ponieważ kości nie są wystarczająco osłonięte. Kolagen odpowiedzialny jest m.in. za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, wpływa też na stan chrząstki, przez zapewnienie jej twardości oraz elastyczności. Dodatkowo ogranicza czynność enzymów odpowiadających za bóle reumatyczne i przyśpiesza odnowę zmienionych chorobowo tkanek.